W nawiązaniu do mojego…

W nawiązaniu do mojego ostatniego wpisu o #srebro i #zloto

https://www.wykop.pl/wpis/58186329

Naszły mnie pewne refleksje przez co dodam kilka punktów nad którymi warto się zainteresować.

1. Zamykamy tydzień z oficjalna #inflacja w #usa 5%, globalna średnia wychodzi jeszcze większa.

2. Stopy procentowe w Stanach grubo poniżej inflacji, na wykresie realne oprocentowanie 10 letnich #obligacje po uwzględnieniu inflacji. Lecimy na rekord lat 70/80.

3. Fundy ETF masowo skupują fizyczne złoto/srebro. W ostatnich 12 miesiącach tylko jeden fund – PSLV (Sprott) skupił już 10% całkowitej rocznej światowej produkcji srebra!!! Płacił często nawet powyżej średniej ceny COMEX. Jeśli już fundy płaca premium za metale szlachetne to jest grubo. Skupił wszystkie dostępne na rynku sztaby 1000oz z od producentów z Montreal, Ottawa, Toronto, Chicago, Nowy York. Obecnie pustoszą Londyn ze średnią prędkością 450-500 tys oz na dzień. Zagwarantowane maja następne $3mld na dalsze zakupy. Wszystko to przekłada się na zapasy COMEX które pustoszeją – brak dostaw. Nie badałem innych ETF ale pewnie działają podobnie.

4. Na r/WallStreetSilver coraz więcej wpisów o tym ze ludzie dostają pocięte na kawałki sztab 1000oz jak zamawiają np 100oz. Co znaczy ze zaczyna brakować już mniejszych sztab. US Mint już zapowiedział opóźnienia w dostawach 2ed Silver 1oz Eagle 2021 z uwagi na braki srebra.

5. Rok 2020 zamknął się z grubym deficytem srebra chociaż przemysł i zapotrzebowanie srebra na przemysł przez covid było zamrożone.

To wszystko powinno sprawić ze złoto/srebro powinno już dawno z paliwem naddźwiękowym zapierdalac na księżyc.

Jednak nie złoto na zakończenie tygodnia na -1%, srebro ubite poniżej $28. Banki waliły short sell (naked?) na potęgę. Widocznie zaczyna brakować im już amunicji gdyż namawiają Macron’a do oświadczenia ze #francja zacznie sprzedawać złoto rezerwowe aby spłacić długi państw afrykańskich…. XD

Czyżby tonący brzytwy się chwyta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ekonomia #gospodarka #gielda