Gdyby ktoś się zastanawiał,…

Gdyby ktoś się zastanawiał, co oprócz koronawirusa znajduje obecnie czas antenowy w niemieckich mediach publicznych.

Ökozid ( klimatobójstwo ) , 2020, prod. Niemcy

Jest rok 2034.

Na ławie oskarżonych międzynarodowego trybunału w Hadze Republika Federalna Niemiec.W sensie oskarżona jest przede wszystkim była kanclerz Merkel ( btw dla niewtajemniczonych w latach 90. Angela była w RFN ministrem ds. środowiska, więc jej odpowiedzialnośc może być traktowana jakby podwójnie)
Głównie chodzi jednak o jej czas jako kanclerz. Oskarża się rządzoną przez nią RFN o niedotrzymanie celów klimatycznych, do których dotrzymania sama dobrowolnie się zobowiązała i o postępowanie przeciwko prawom człowieka, do których należy prawo do mieszkania
Tzn. jako kraj z jedną z największych emisji Niemcy ( przemysł samochodowy) są pozwane przez kraje Południa ( m.in. Honduras) , które stały się wskutek zmian klimatu niemożliwe do zamieszkania.
Bardzo interesujące food for thought, oczywiście wiele kwestii musieli naciągnąć ( gdy już myślałem, że Merkel będzie wyłącznie mocno skrytykowana, pod koniec dali jej głos, żeby to trochę zrelatywizować, mimo że w tym momencie nie miała na rozprawie sądowej głosu xD ), ale film jest zapisem rozprawy sądowej, więc film jest też de facto zapisem dyskusji i jako taki jest całkiem strawny, bo raczej dużo nie ocenia, raczej zaprasza do zastanowienia.

Zarzutem jest w sumie i przede wszystkim greenwashing RFNu. Czyli dokładnie to, co zarzucają Niemcom polskie prawaczki, nie wiedząc przy tym, że to ma swoją nazwę i że Niemcy doskonale są tego świadomi.
Różnica jest tez taka, że Niemcy puszczają w prime time w publicznej telewizji film, w którym oskarżają sami siebie o greenwashing, a w Polsce co wieczór w publicznej odbywa się masowa masturbacja, jaka ta Polska zajebista.

Mówi się np. o PRowym wyjeździe Merkel, gdzie dała się fotografować na tle topniejących lodowców, po czym wróciła do kraju i wspierała sprzedawanie antyklimatycznych czołgów, którymi Niemcy wożą swoje dzieci do szkoły ( znane pod nazwą SUV).
Generalnie mnóstwo uzasadnionych pytań z obu stron ( np. obrońca Niemiec pyta: czyli co, mamy opodatkować suvy tak, żeby nikt ich nie kupował? Przecież to krępowanie wolności obywateli. PKB RFN zależy w wielkim stopniu od przemysłu samochodowego etc. Co z innymi krajami jak Chiny, Rosja czy Indie, dlaczego tylko my jesteśmy oskarżeni, co z miejscami pracy w branżach, które muszą zostać wygaszone etc. ).

Temat jest bardzo skomplikowany i ten film to odzwierciedla. Przede wszystkim dyskutuje się o tym. To już dużo. W Polsce dyskusja najwcześniej w 2050 coś czuję xD przy czym Niemcy są znacznie bardziej zindustrializowane od Polski, więc muszą też bardziej się o to martwić.

Film jest raczej ciężki do dostania, bo to film telewizyjny. Jest w ARD Mediathek, ale z Polski się bez vpnu obejrzeć chyba nie da.

W tym miejscu wrzucę może jeszcze Herrhausena, szefa Deutsche Banku i jego ostatni wywiad przed śmiercią z 1989 ( tak, z 1989 roku) , w którym mówi o wspólnej odpowiedzialności za planetę i o problemie lasów deszczowych. Link Jak ktoś mówi, że Polska jest 50 lat za Niemcami, to możecie go poprawić i powiedzieć, że tylko 30 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To bardzo symptomatyczne, iż nasza cywilizacja zabiła tego człowieka, zamiast go posłuchać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polityka #klimat #zmianyklimatu #zieloni #greenwashing #niemcy #gospodarka #ekonomia #bekazprawakow #bekazlewactwa #bekazpisu #film